Churchwarden. Все про люльку

Одна з найбільш незвичайних форм курильних трубок із загадковою назвою, яка перекладається як «церковний староста». Останнім часом ця трубка знову набирає популярність, але курці, які хочуть нею обзавестися, часто не можуть знайти достатньо інформації. Ми постаралися зібрати в статті цікаві та корисні відомості про цю люльку.

Що вдає із себе churchwarden? Якщо говорити строго, це не форма трубки як така. Чорчварденом можна назвати кожну трубку з довгим мундштуком, незалежно від форми і розміру чаші. Найбільш звичні форми чаш для «церковних старост» - це горн і яблуко, але на ділі вони бувають абсолютно будь-якими.

Чому у трубки таке незвичайне ім'я?

Отже, чому трубка так називається? Як зрозуміло з назви, саме трубки з довгим мундштуком були популярні у церковних старост в Англії. І ось тут назріває питання, з якої причини ці трубки не прижилися серед решти населення, і чому церковні старости всі як один віддали перевагу таким габаритним люлькам.

Насправді, єдиної відповіді немає. Тому пропонуємо найцікавіші версії.

1. За своєю формою трубка нагадує ковпачок на жердині - особливому пристосуванні, яким гасили свічки в храмах. В обов'язки церковних старост якраз входило гасіння свічок. Існує навіть думка, що самою трубкою з довгим мундштуком було зручно це проробляти - мовляв, навіщо тягати з собою два інструменти, якщо можна обійтися одним. Але навряд чи все так було - кому приємно курити люльку з воском всередині?

2. Досить кумедна версія - старости носили одягу з глибокими капюшонами, тому курити коротку трубку було не дуже зручно, та й виглядало лякаюче - фігура з прихованим в темряві особою, ще й дим валить з-під капюшона. А з чорчварденом все зрозуміло - йде поважний громадянин і курить люльку.

3. А ось що пишуть данці в своїх блогах. Імовірно, одне із завдань старости полягало в тому, щоб сидіти навпроти кафедри та курити люльку, поки пастор читає проповідь. Пастор не міг зорієнтуватися, скільки саме часу потрібно відводити на проповідь, і закінчував її кожен раз тоді, коли церковний староста докурював трубку.

4. У церкві в усі часи несхвально ставилися до куріння. І церковний староста, щоб не оскверняти стіни храму димом, курив у вікно, а для цього трубка з довгим мундштуком дуже зручна.

5. І, нарешті, серед решти населення трубка могла не прижитися через свої розміри. Її незручно носити з собою - мундштук може зламатися. А старости завжди на місці, можуть спокійно покласти трубку на стіл або підставку, а не запихати в кишеню.

Як курити чорчварден?

Часто ті, хто жодного разу не курив чорчварден, мучаться питаннями: наскільки ця трубка не схожа на інші? Насправді, ніяких фундаментальних відмінностей немає. Хіба що через довгий мундштук куриться прохолодніше, а тяга легше. Але тому люльку простіше пропалити, тож акуратність не зашкодить. Таку трубку тримають в руці (якщо і втримаєш у роті, то точно мундштук зіпсується). Знімається навантаження на зуби і щелепу, і тому куріння сприймається по-іншому. Це не та трубка, яку можна курити на ходу, вона вимагає особливої обстановки - комфорту і повної розслабленості.

Як чистити чорчварден?

Єдине, що можна назвати специфічним - це догляд за «церковним старостою». Вам знадобиться довгий йорж для чищення. Зараз їх не проблема знайти, але якщо не вдасться, можна зуміти пристосуватися. Найчастіше трубку просто чистять звичайним йоржиком з двох сторін. У цьому випадку потрібно стежити, щоб посередині мундштука не утворювалася пробка з ворсинок йоржика і смол. Деякі умільці використовують гітарну струну з одягненою на неї ватою (гітарну струну можна замінити на тонкий дріт). Але будьте дуже обережні: існує ризик подряпати канал зсередини.

І ось ще спосіб - найбільш зручний і безпечний для трубок з довгими вигнутими мундштуками, але він вимагає певної вправності. Досить товсту волосінь потрібно пропустити крізь канал мундштука, і з боку загубника зробити невелику петельку. У неї ви вставляєте тонкий кінчик конусовидного йоржика. Тепер за допомогою волосіні протягнути йоржик крізь мундштук не складе труднощів. Цю процедуру можна повторити, якщо ви відчуваєте, що одного разу недостатньо.

Ось і все, що потрібно знати про чорчварден. Як бачите, ця трубка мало чим відрізняється від інших, тому, якщо вам вона сподобалася - беріть. Бути може, ця покупка буде доленосною і ви станете справжнім поціновувачем черчварденов.

17 травня 2021