Бласт і руст. Види обробки бріару

Форма - це не все, що визначає зовнішній вигляд трубки - вона тільки закладає основу для вироба. Готова трубка тоді, коли майстер закінчить роботу над фінішем - зовнішнім оздобленням поверхні. Ви бачили гладкі трубки і рельєфні. Все це результат обробки поверхні біару. Існує навіть класифікація трубок за їхнім фінішом. Розрізняють гладкий, рустовий, бластовий, русто-бластовий і бласто-рустовий. Якщо з гладкою поверхнею все зрозуміло і так - трубковий майстер полірує і тонує матеріал, то у всіх інших видів обробки є досить тонкі відмінності. Спробуємо ж в них розібратися.

Як відрізнити бласт від руста?

Бласт і руст для тих, хто сам не займається виготовленням трубок, часто виглядають однаково. Але якщо розповісти про різницю між ними, відрізнити один фініш від іншого буде набагато простіше.

Бласт в традиційному його розумінні - це обробка бріару піскоструменем. Тобто, на трубку виходить струмінь абразиву під високим тиском і абразивні частинки вискрібають бріар: м'які волокна деревини «вибиваються», а тверді зберігають форму. В результаті з'являється рельєф, що повторює структуру дерева. За допомогою бласту майстер тільки виявляє початкову форму бріара, а не надає бажану.

Руст, якщо не вдаватися в подробиці - просто різьблення по дереву. Роблячи рустовий фініш, майстер не наслідує природному малюнку бріара, а створює власний - на що вистачить фантазії та вміння.

І ось, здавалося б, все зрозуміло: бласт роблять піскоструменем, руст - різцем. Але насправді все не так просто, і можливо домогтися бластового фінішу за допомогою різця, і зробити справжнісінький руст абразивною машиною. Заковика в тому, що визначальний фактор - це не інструмент, а техніка. Якщо майстер намагається зберегти і проявити природну фактуру матеріалу - це бласт. Якщо ж порушує природну форму, щоб втілити авторську задумку - це руст.

Грані між стилями часто стираються

Бласто-руст і русто-бласт- це терміни, які в ходу тільки серед трубкових майстрів. Справа в тому, що в будь-якому мистецтві межі між стилями часто стираються. Так і при виготовленні трубки спочатку може застосовуватися бласт, а потім майстер домагається задуманого ефекту за допомогою руста, або ж навпаки. І в залежності від того, яка техніка переважає, дається назва.

Зрозуміло, поверхня трубки ніяк не впливає на якість куріння. Тому всі розмови про фініш трубки важливі тільки в середовищі колекціонерів або трубкових майстрів. Між усіма видами обробки існує ще чимало тонкощів, але для нас немає необхідності про них знати. Якщо ви зможете відрізнити піскоструменевий бласт від піскоструменевого руста, пишайтеся собою - для цього потрібен уважний погляд і вміння бачити і аналізувати найдрібніші деталі.

17 травня 2021